likes
Compare
| Product ID | SCH-3166-6CC |
|---|---|
| Brand | Searchlight |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | No |
| Colour Temperature (K) | 4000K Cool White |
| Max Wattage Lamp (W) | 56W |
| Lumens | 1700lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | Yes |
| APP Control | No |
| Width (mm) | 460mm |
| Height (mm) | 1800mm |
| Energy Class | A++ to A |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Carton Gross Weight (kg) | 9.8kg |
| Item Nett Weight (kg) | 5.5kg |
WE ARE NOW SHIPPING ON SATURDAYS - Order after 3pm Fri or before 12pm Sat & select 'NEXTDAY' for Monday delivery
| Width (mm) : | 460mm |
| Height (mm) : | 1800mm |