likes
Compare
| Product ID | SCH-4840SS |
|---|---|
| Brand | Searchlight |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes |
| Colour Temperature (K) | 3000K Warm White |
| Max Wattage Lamp (W) | 29W |
| Lumens | 1170 |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | Yes |
| APP Control | No |
| Maximum Drop (mm) | 215 |
| Width (mm) | 600mm |
| Height (mm) | 180mm |
| Body Height (mm) | 60mm |
| Energy Class | A++ to A |
| Warranty | 1yr |
| Colour Finish | Satin Nickel |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.05kg |
| Item Nett Weight (kg) | 1.17kg |
| Width (mm) : | 600mm |
| Height (mm) : | 180mm |
| Maximum Drop (mm) : | 215 |
| Body Height (mm) : | 60mm |