likes
Compare
| Product ID | SCH-4890SS |
|---|---|
| Brand | Searchlight |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes |
| Colour Temperature (K) | 3000K Warm White |
| Max Wattage Lamp (W) | 41W |
| Lumens | 1710 |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | Yes |
| APP Control | No |
| Maximum Drop (mm) | 310 |
| Length (mm) | 180mm |
| Width (mm) | 310mm |
| Height (mm) | 310mm |
| Energy Class | A++ to A |
| Warranty | 1yr |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.05kg |
| Item Nett Weight (kg) | 1.05kg |
| Width (mm) : | 310mm |
| Height (mm) : | 310mm |
| Length (mm) : | 180mm |
| Maximum Drop (mm) : | 310 |